Kiedy Twoje dolegliwości neurologiczne nie są jednoznaczne. Jeżeli cierpisz na nawracające, dokuczliwe bóle głowy, konieczne jest wówczas wykonanie rezonansu magnetycznego. Na temat tego badania przez lata narosło wiele mitów, które skutecznie odstraszają pacjentów. Sprawdź, z czym wiąże się obrazowanie MR i jak się do niego przygotować.

Badanie MR co to takiego?

MR, czyli magnetic resonance to badanie wykorzystujące magnetyczne właściwości wody w naszym organizmie. Z rezonansu w trakcie badania wysyłane są fale radiowe, o odpowiedniej częstotliwości. Wówczas protony w naszym ciele zmieniają swoją swój stan i oddają energię na tych samych częstotliwościach. Dzięki temu lekarz dokładnie widzi badany obszar naszego ciała i może wychwycić nawet najmniejszą zmianę. Albowiem rezonans pozwala zbadać nie tylko układ kostny, ale także znacznie głębsze warstwy naszego ciała, takie jak mięśnie, czy szpik kostny. Jeżeli konieczne jest jeszcze bardziej precyzyjne badanie, lekarz kierujący na rezonans może zdecydować o podaniu kontrastu.

Rezonans ratuje życie

Bóle głowy często tłumaczymy złym samopoczuciem, niewyspaniem się czy złą pogodą. Jednak nawracające, często gwałtowne i dokuczliwe bóle głowy mogą świadczyć o tętniaku. Jedynym sposobem, by jednoznacznie określić przyczynę swoich dolegliwości, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Na takie badanie powinien skierować nas neurolog. To on po późniejszym zapoznaniu się z wynikiem obrazowania, będzie mógł stwierdzić faktyczny stan naszego zdrowia i przyczyny występujących objawów. Trzeba jasno powiedzieć, że niewykryty w porę tętniak może doprowadzić nawet do zgonu. Dlatego tak istotne jest niebagatelizowanie swoich objawów, oraz nieodwlekanie badania MR. Świadomość zmian w mózgu nawet tak poważnych jak tętniak, pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia, a także codzienną profilaktykę, która zminimalizuję ryzyko pęknięcia tętniaka.

Jak przebiega badanie?

Do badania rezonansem nie trzeba szczególnie się przygotowywać. Nie ma konieczności przychodzenia do pracowni na czczo, pod warunkiem, że lekarz nie zlecił podania kontrastu. Jedyne restrykcje, które dotyczą wszystkich pacjentów, dotyczą ubioru. Otóż nie możemy mieć na sobie niczego, co zawiera metalowe elementy. Pamiętaj, by zdjąć wszelką biżuterię czy ozdoby z włosów. Jeżeli pacjent ma w swoim ciele wszelkiego rodzaju implanty, czy sztuczne zastawki, koniecznie musi poinformować o tym obsługę w pracowni rezonansu. Wówczas podejmą decyzję czy badanie może zostać wykonane. Bowiem część sztucznych implantów jest produkowana z tworzyw, które nie wykluczają nas z obrazowania rezonansem. Czas badania jest zależny od obszaru ciała, które jest diagnozowane. Z reguły jest to od 20 do 60 minut. W przypadku podejrzenia zmian w mózgu wykorzystuje się agnio MR, które pozwala dokładniej sprawdzić przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych www.citomed.pl. Warto dodać, że badanie rezonansem jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Profilaktyka i czas daje szanse na szybszą diagnostykę a tym samym na szybsze podjęcie leczenia.