W ostatnim czasie na terenie Brodnicy oraz powiatu brodnickiego odnotowano kilka kradzieży z włamaniami do piwnic w blokach mieszkalnych, budynków gospodarczych, garaży oraz domków letniskowych. Łupem złodziei najczęściej padają elektronarzędzia, sprzęt wędkarski, rowery oraz inne przedmioty. Apelujemy do mieszkańców o właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

Mówi się, że okazja czyni złodzieja. Okazją dla złodzieja są na pewno niezamknięte drzwi klatek schodowych oraz piwnic, nieprawidłowe zabezpieczenie garaży, pomieszczeń gospodarczych czy altanek ogrodowych. Przechowywane w pomieszczeniach gospodarczych i piwnicach rowery, elektronarzędzia, różnego rodzaju sprzęt budowlany, a nawet inne drobne przedmioty są łatwym łupem dla przestępców. Nie ułatwiajmy życia złodziejom i zadbajmy o właściwe zabezpieczenie pomieszczeń. Dostęp do piwnicy w bloku powinni mieć wyłącznie lokatorzy.  

Przestępcy najczęściej wchodzą do bloku wpuszczani przez samych mieszkańców lub wykorzystują to, że drzwi do klatki schodowej nie są niczym zabezpieczone. Gdy już dostaną się do środka sprawdzają, czy drzwi do piwnic są otwarte. Niestety w większości sami mieszkańcy ułatwiają mu zadanie, nie zamykając ich na klucz.

O czym warto pamiętać, by uniknąć kradzieży:

 • nie wpuszczaj przypadkowych osób do klatki schodowej,
 • stosuj zabezpieczenia techniczne: dodatkowe zamki, wzmocnienia,
 • zamykaj za sobą drzwi klatki schodowej i wejście do pomieszczeń piwniczych,
 • zwróć uwagę na obce osoby w rejonie miejsca zamieszkania, w razie napotkania osób, których zachowanie wzbudza podejrzenia, należy powiadomić Policję.
 • nie tolerować w swoim bloku mieszkalnym grupowania się osób spożywających alkohol,
 • pamiętaj o zamykaniu okienek piwnicznych.

 

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu swoich domków letniskowych czy altan na terenach ogródków działkowych. Gdy dostęp do naszego ogródka lub altanki będzie zbyt łatwy możemy się spodziewać, że ktoś niepowołany się nim zainteresuje.

Często straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość drobnej rzeczy, która jest przedmiotem kradzieży. Aby przeciwdziałać przestępstwom na terenie ogrodów działkowych apelujemy do działkowców o właściwe zabezpieczenie sprzętu. Policjanci przypominają, jak należy zabezpieczyć działkę przed włamaniem:

 •          nie zostawiaj w altankach przedmiotów wartościowych 
 •          wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić zdjęcia;
 •          wzmocnij drzwi do altanki, zamontuj dodatkowe zamki w drzwiach, a  jeśli istnieje taka możliwość załóż kraty na okna;
 •          odwiedzaj co jakiś czas działkę, sprawdź, czy wszystko jest w porządku i zwróć uwagę na sąsiednie działki;
 •          zwracaj uwagę na osoby obce kręcące w okolicy;
 •          wymień się z sąsiadami numerami telefonów, aby w przypadku potrzeby poinformować ich o niepokojących sytuacjach;

Pamiętajmy! Wszelkie podejrzane sytuacje należy na bieżąco zgłaszać Policji.