Kolejny popularny lek wycofany z apteki: valzek. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu kolejne serie leków zawierających substancję czynną valsartanum, wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Decyzje wycofujące z obrotu są efektem rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Valzek to lek stosowany m.in. w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca. Sprawdź, o jakie serie chodzi i czy masz ten lek w swojej apteczce!

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że powodem rekomendacji Europejskiej Agencji Leków jest zanieczyszczenie, jakie wykryto w substancji czynnej używanej do produkcji leków. Europejska Agencja Leków wspólnie z państwami członkowskimi UE ocenia obecnie wpływ stosowania produktów zawierających zanieczyszczony valsartanum na zdrowie pacjentów. 

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z rynku produktów leczniczych zawierających valsartanum, który pochodził od wymienionego wyżej wytwórcy. Produkty lecznicze zawierające valsartanum to jedna z grup produktów stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego. 
Osoby zażywające do tej pory produkty lecznicze wskazane w decyzjach, powinny niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, celem ustalenia dalszego sposobu terapii. Uwaga! Poza seriami produktów wymienionymi w załączonych tabelach, na rynku są dostępne produkty lecznicze zawierające substancję czynną valsartanum, pochodzącą z innego źródła, których stosowanie jest bezpieczne. Kolejny popularny lek wycofany z apteki: chodzi o valzek. 

21 sierpnia 2018 r. GIF wstrzymał obrót leku Valzek 80mg i Valzek 160mg. Valzek to lek stosowany m.in. w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca. 
Powodem jest podejrzenie, że valsartanum (który również pochodzi od chińskiego producenta) zawiera zbyt dużą ilość NDMA. 

To może być spory problem dla pacjentów chorych na nadciśnienie, ponieważ do tej pory, w zamian za szereg leków z valsartanum, które wycofano z obrotu, otrzymywali często Valzek lub Valsacor. Teraz ten pierwszy jest wstrzymany w obrocie, a wielu pacjentów najpewniej ma w domu wycofane serie, których jest sporo. Koniecznie sprawdźcie, czy któraś z wstrzymanych przez GIF serii Valzek jest w Waszej apteczce. 


https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1307,Decyzja-Nr-48WS2018.html