Wystawa pt.:"KRWAWA GWIAZDA NAD BRODNICĄ" zorganizowana zostanie przez Muzeum w Brodnicy w związku z obchodami 100 rocznicy Bitwy pod Brodnicą, która miała miejsce 18 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rtm. Ignacego Mielżyńskiego, a wojskami bolszewickimi z 12 Dywizji Strzelców pod dowództwem komendanta Rewy.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zabytki związane z poruszaną tematyką - zarówno zgromadzone w brodnickim Muzeum, tj.: dokumentacja archiwalna (karty pocztowe, fotografie, zdjęcia prasowe, broń, itp.) oraz materiały i artefakty dostarczone przez mieszkańców, jak i wydobyte w trakcie działań eksploracyjnych prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Brodnickiej Grupy Eksploracyjno - Poszukiwawczej. To Stowarzyszenie jest  jest partnerem wydarzenia.

- Dopełnieniem prezentowanych obiektów będzie wydrukowana na planszach ekspozycja pt.: "Wojna Polsko - Bolszewicka na Kujawach i Pomorzu" (Za Termopile Starczą Wam Piersi Własne) - która na podstawie przeprowadzonych już rozmów - zostanie nam użyczona przez Delegaturę IPN w Bydgoszczy - informuje dyr. Muzeum w Brodnicy Marian Marciniak. - Serdecznie zapraszamy od 18 sierpnia do zwiedzania wystawy, którą prezentujemy w Bramie Chełmińskiej na Małym Rynku. Warto poznawać  historię swojej Małej Ojczyzny - dodaje dyrektor.

źródło: UM Brodnica