Europejska Agencja Leków (EMA) w wydała w środę tj. 07 kwietnia komunikaty w sprawie szczepionki AstraZeneca, która jest szeroko dyskutowana z powodu występujących po podaniu specyfiku zakrzepów. Jednak EMA podkreśliła na wstępie, że podanie tej szczepionki przewyższa korzyści nad ryzykiem. A możliwość wystąpienia działania niepożądanego powinno być wymienione jako bardzo rzadki skutek uboczny.

Europa jest w fazie szczepień, a szczepionkę AstryZeneki przyjęło już ok 40 mln ludzi. Zdecydowana większość nie miała po niej żadnych większych problemów. Głównym odczynem poszczepiennym w przypadku tej szczepionki był ból w miejscu ukłucia oraz występowały objawy grypopodobne, które także miały miejsce przy podaniu innych szczepionek. A występowanie zakrzepów po podaniu szczepionki, występowało bardzo rzadko. Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień dla wyjaśnienia zakrzepów krwi i niskiego poziomu płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna, prowadząca do stanu podobnego do tego, który czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną twierdzi EMA. Agencja Leków poinformowała również, że objawy zakrzepicy występowały w ciągu 2 tygodni od przyjęcia preparatu. Dotychczas większość zgłoszonych przypadków występowała częściej u kobiet poniżej 60 roku życia.

Jeśli osoba, która przyjęła szczepionkę AstryZeneki zauważy u siebie nietypowe objawy m. in. duszność, ból klatki piersiowej, obrzęk nóg, ból brzucha, objawy neurologiczne, plamy krwi pod skórą w miejscu wstrzyknięcia preparatu powinny niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną

Czy szczepienia AstrąZeneką będą normalnie wykonywane czy zostaną wprowadzone jakieś wyjątki tego dopiero się dowiemy. Wczoraj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany o tą szczepionkę, powiedział iż czekają na komunikat EMA.