O tym, że strzelanie w Polsce staje się coraz popularniejsze, można się przekonać, patrząc na krajową mapę strzelnic. Sport strzelecki zyskuje swoich pasjonatów, dzięki nowopowstałym, ogólnodostępnym strzelnicom. Kałasznikowy, rewolwery czy pistolety - wszystkim, którym marzy się przygoda z bronią już dziś mogą spróbować swoich sił w strzelaniu. W miejscowości Cibórz na pograniczu Lidzbarka Welskiego, około 30 km od Brodnicy powstała nowa, jedyna taka strzelnica sportowa w promieniu 60 km od Brodnicy.

O początkach strzelnicy, pasji i zamiłowaniu do strzelania rozmawiamy z właścicielem Jakubem i Arkadiuszem - instruktorem Strzelnicy Sportowej Cibórz.

Skąd pomysł na stworzenia takiego miejsca?

- Moje zainteresowanie sportem strzeleckim wzięło się po części z niedosytu strzelania w mojej pracy, a po części też w skutek kontaktu ze środowiskiem strzeleckim. W tym miejscu mogę realizować swoją pasję przy wykorzystaniu doświadczenia zawodowego. – mówi Jakub, właściciel strzelnicy.


Trudno jest zbudować strzelnicę od podstaw? Czy jest to kosztowna inwestycja?

- Próby stworzenia strzelnicy trwały prawie 5 lat. Był to okres poszukiwania odpowiedniego miejsca, negocjowania z urzędnikami, średnio po pół roku w każdej gminie w jakiej się pojawiłem. – odpowiada Jakub. Temat strzelnicy w Polsce jest mocno kontrowersyjny wśród urzędników. Jest to wynikiem braku strzelnic sportowych w Polsce. Strzelnica w Lidzbarku powstała dzięki przychylności Bractwa Kurkowego, które ma bardzo długie tradycje strzeleckie. Dzięki temu, iż Bractwo posiada od wielu lat strzelnicę Urząd Miasta w Lidzbarku miał przetarty szlak w tym temacie. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń we wrześniu 2017 roku rozpocząłem adaptacje terenu do wymogów ustawowych dotyczących strzelnic sportowych. Jako, że działam na własny rachunek prace o podłożu estetycznym będą trwały i trwały. Co do kosztów gentelmani nie rozmawiają o pieniądzach. Mogę jedynie ujawnić, iż na same podróże po okolicznych Urzędach Gmin poniosłem koszt średniej klasy auta z salonu. – kontynuuje.


Wolny czas na strzelaniu będą mogli spędzać tu zarówno dorośli jak i dzieci pod opieką rodziców lub opiekunów. Czego mogą się spodziewać Wasi klienci?

- Nie trzeba posiadać pozwolenia na broń. Aby poznać nowy sport i móc spróbować strzelectwa wystarczy dowód osobisty i szczere chęci. – informuje właściciel. - Strzelnica posiada 2 osie strzeleckie: 50 metrów oraz 100 metrów. Istnieje możliwość dowolnego skonfigurowania osi strzeleckich w zależności od typu konkurencji strzeleckiej. Umożliwiamy prowadzenie strzelań rekreacyjnych, sportowych, indywidualnych oraz grupowych. Dla osób wiążących swoja przyszłość z mundurem np. dla klas o profilu mundurowym, oferujemy szkolenia z zakresu obsługi broni, postaw strzeleckich, taktyki etc. Istnieje również możliwość wynajęcia namiotów na ponad 60 osób, które chciałyby nocować lub odbyć szkolenie survivalowe.dodaje Jakub.

Dużym zainteresowaniem cieszy się ten sport?

- Tak. Cechą wyróżniającą naszą strzelnicę jest to, iż jest to jedyna strzelnica w promieniu 60 km od Brodnicy. Duże zainteresowanie wykazują mieszkańcy Brodnicy, Lidzbarka, Działdowa. Bywają i zagraniczni goście. Pojawił się swego czasu przesympatyczny Chińczyk, ostatnio był też Fin. Odbyło się również kilka spotkań integracyjnych np. grupy z Brodnickiego Vorverku. Dysponujemy odpowiednią powierzchnia dla takich spotkań oraz militarnym podejściem technicznym czyli słońce-piach, deszcz-błoto, oczywiście z przymrużeniem oka. Dla chętnych, którzy chcą zasmakować technik wojskowych aranżujemy odpowiednie scenariusze strzeleckie, co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. – odpowiada Jakub.


Osoby, które zechcą zasmakować w tej dyscyplinie sportu do wyboru będą miały broń o różnych kalibrach. Możemy wiedzieć jaką?

- Jeżeli chodzi o broń to dysponujemy egzemplarzami najbardziej popularnymi tj. pistolet Glock 17, karabinek AK 47, karabinek AR15, strzelbę gładkolufową, oraz kbks 22LR.- wymienia właściciel strzelnicy. W przypadku osób, rozpoczynających przygodę z bronią palną jako "pomoc dydaktyczną" stosujemy repliki ASG. W efekcie adepci szybko nabierają pozytywnych nawyków bez zbędnego stresu i ryzyka. – dodaje.


Strzelanie rekreacyjne może dziś uprawiać każdy bez względu na to czy kiedykolwiek trzymał pistolet w dłoni i czy umie go używać czy nie. Przed oddaniem pierwszego strzału instruktorzy strzelnicy przeprowadzają szkolenie, ucząc jak bezpiecznie posługiwać się bronią i osiągać dobre wyniki. Co ważne, pieczę nad bezpieczeństwem na strzelnicy trzyma wykwalifikowana kadra, żołnierze zawodowi oraz były żołnierz jednostek specjalnych.

- Nasza kadra przeprowadza szkolenie z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, zapoznaje z regulaminem strzelnicy, oraz udziela niezbędnych wskazówek tak, aby każdy mógł osiągać świetne wyniki i czerpać radość ze strzelania – informuje pan Jakub. - Świetne osiągnięcia szkolących się to w dużej mierze zasługa instruktorów. Owocuje tu nie tylko pasja do strzelenia ale i ogromne doświadczenie zawodowe, nabyte podczas wielu lat służby w jednostce specjalnej instruktora Arkadiusza. – dodaje właściciel strzelnicy.

Strzelectwo sportowe uprawiane z wykorzystaniem różnych rodzajów broni może okazać się bardzo atrakcyjnym sportem. Czy trudno jest nauczyć się tej sztuki sportu szczególnie osobom, które jeszcze nigdy nie trzymały pistoletu w dłoni?

- Strzelectwo nie jest trudnym sportem, ale za to bardzo niebezpiecznym i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. W trakcie nauki podstawą jest to żeby się rozumieć, nie tylko słuchać ale i słyszeć. Nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. – mówi Arkadiusz, instruktor Strzelnicy Sportowej Cibórz. - Bardzo lubię szkolić ludzi, a największą satysfakcję sprawia mi szkolenie osób, które nigdy wcześniej nie miały żadnej przygody z bronią. Łatwiej jest nauczyć kogoś od podstaw aniżeli zmieniać złe nawyki. - dodaje instruktor.

Jak to jest ze strzelectwem? Czy uprawianie strzelectwa to jak uprawianie każdego innego sportu? Liczą się sprawność i element rywalizacji, nawet jeśli rywalizuje się tylko ze sobą?

- Podczas nauki i uprawiania strzelectwa najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa na strzelnicy i przede wszystkim podczas posługiwania się bronią. To oczywiste, że dla każdego ważne są osiągnięcia, jednak tu wyniki to ilość wystrzelanej amunicji. – mówi Arkadiusz.

Sport strzelecki zyskuje swoich pasjonatów dzięki ogólnodostępnym strzelnicom takim jak wasza. Czy nabywaniu umiejętności strzeleckich przyświeca jakiś wyższy cel?

- Nikt nie wie co przyniesie jutro i w jakiej sytuacji przyjdzie nam się znaleźć, a strzelectwo to jedna z umiejętności, która może pozwolić nam kiedyś przetrwać. – komentuje instruktor.

Krótki filmik z ćwiczeń na strzelnicy:Czym dla Pana jest i co daje Panu strzelanie?

- Strzelanie jest dla mnie chwilą. Czasem tylko dla mnie, który podczas treningu mogę spędzić sam ze sobą, jak również czasem mile spędzonym z ludźmi, z którymi podczas nauki strzelania mam okazję podzielić się swoja pasją, wiedzą i doświadczeniem. – odpowiada instruktor. - Strzelnica Cibórz to miejsce, w którym rządzi prawdziwa pasja i zamiłowanie do broni. To miejsce, w którym każdy może poznać najciekawsze niuanse, tajniki strzelectwa i oddać się przyjemności strzelania pod okiem doświadczonych instruktorów. Serdecznie zapraszamy – kończy instruktor Arkadiusz.

Wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w strzelectwie zapraszamy do kontaktu pod poniższymi nr. telefonu: