Chociaż od jesieni 2018 roku kierowcy pojazdów mechanicznych nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC, warto je ze sobą mieć np. w razie kolizji lub wypadku. Najnowsza usługa mPojazd jest w takich przypadkach przemyślanym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia szybkie przekazanie danych o ubezpieczeniu i badaniu technicznym pojazdu. Dowód rejestracyjny i OC w smartfonie mają być znacznym ułatwieniem i wygodą dla każdego kierowcy.

mPojazd – co to za usługa? 

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza zapowiadaną od jakiegoś czasu usługę o nazwie mPojazd. Usługa dostępna jest w aplikacji mObywatel, którą można pobrać na smartfony z Androidem i  na iPhone'y z App Store. Jeśli chcecie mieć zawsze przy sobie dowód rejestracyjny i OC w telefonie, będzie to dla Was bardzo wygodne rozwiązanie. 
Z nowej opcji będą mogli korzystać wszyscy właściciele pojazdów, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). 

Po uruchomieniu aplikacji mObywatel, będzie można skorzystać z zakładki mPojazd, umożliwiającej wyświetlenie podstawowych informacji, o polisie ubezpieczeniowej i danych z dowodu rejestracyjnego. Aplikacja ma dodatkowo opcję poinformowania użytkownika o terminie wygaśnięcia polisy miesiąc przed tym dniem, jak i o wygaśnięciu ważności badania technicznego 30 dni przed upływem jego terminu. 

Jak skorzystać z usługi mPojazd?  

Jeśli użytkownik będzie chciał skorzystać z najnowszej usługi, będzie musiał założyć Profil Zaufany. Jest to specjalny profil, który umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości w kontaktach internetowych z administracją publiczną. Jeśli jednak zainteresowany będzie miał już Profil Zaufany, wystarczy, że pobierze aplikację mObywatel na Androida lub iOS, a potem wybierze usługę mPojazd. Dane z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów są automatycznie pobierane. 

Jeśli jednak użytkownik nie ma Profilu Zaufanego, będzie mógł założyć go np. za pośrednictwem banków, takich jak ING, PKO, Santander lub mBank. Mając PZ dostęp do aplikacji mObywatel jest już banalnie prosty. Wybierając zakładkę mPojazd, informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, OC i karcie pojazdu, zostaną ściągnięte z państwowych baz danych.