W wypowiedzi Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, można było usłyszeć: „Likwidujemy egzamin po szóstej klasie w 2017 roku. Z uczciwości, bo rzeczywiście dzieci w tym roku są już przygotowane, arkusze wydrukowane a komisje egzaminacyjne gotowe".

Od 2017 roku takie egzaminy dla szóstoklasistów nie będą się odbywać. Jednocześnie w tymże przepisie odpowiadamy na zapotrzebowanie maturzystów, dorosłych obywateli, którym zakazano właściwie odwoływać się od wyników matur, dyskusyjnych wyników matur. I rzeczywiście, przewidujemy tam dwustopniowość. W tej chwili zastanawiamy się w jaki sposób potraktować odwołania do sądu. Czy to sąd na drodze cywilnej, czy sąd administracyjny- mówiła Minister Edukacji Narodowej.

Na razie jednak mowa jest jedynie o projekcie ustawy, który w Sejmie powinien znaleźć się już pod koniec stycznia. Jednocześnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy Karty Nauczyciela. W projekcie pojawia się między innymi wzmianka o likwidacji tak zwanych godzin karcianych. Nauczyciele do tej pory muszą przeprowadzić dwie godziny w tygodniu z uczniami, które mają na celu na przykład zajęcia wyrównawcze. Jednak nauczyciele mimo dodatkowego obowiązku, nie otrzymują za te dwie godziny żadnego wynagrodzenia.