Za kilka miesięcy ruszy test e-paragonów – poinformował Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - W pilotażu będzie uczestniczyło PKO BP, eService oraz PKN Orlen.

- Były różne koncepcje, jak to rozwiązać technicznie. W końcu zdecydowaliśmy, żeby w fazie pilotażu zrobić to tylko w tej grupie - przyznał Kościński.
Na starcie tego projektu zamiast tradycyjnego paragonu informacja o tym, co i za ile kupiliśmy, będzie widoczna w bankowości elektronicznej PKO BP. Żeby nie trzeba było załatwiać żadnych dodatkowych formalności (rejestracja, zgody, itp.), na początku e-paragony będą wystawiane tylko wtedy, gdy będziemy płacili kartą. Docelowo jednak minister chce, żeby system objął inne banki, płatności mobilne, a nawet gotówkę.
- Musimy odejść od modelu biznesowego: zarabiania na samej transakcji. Bardziej musimy patrzeć na to, co można z tymi danymi robić - mówił w kontekście monetyzacji dla biznesu e-paragonów Kościński.
Wiceminister przyznał, że z czasem dane z e-paragonów będą mogły być dostępne również dla firm spoza systemu bankowego. Kluczem do sukcesu jest jednak spopularyzowanie kas fiskalnych, które będą połączone z internetem. Dzięki nim będą mogły być generowane e-paragony. Pierwsze nowe kasy fiskalne mają się pojawić w sklepach i punktach usługowych w 2019 roku.